top of page

Astrofest Nedir?

‘Astronomi, ruhu yukarı bakmaya zorlar ve bizi de bir dünyadan diğerine götürür.’ Demiştir sevgili Platon. Astronomi içine girdikçe bambaşka keşiflere çıkılan heyecan verici bir yolculuktur. Dahil oldukça eşsiz manzaralarla karşılaştığınız, sorular bulup çözümleri üzerinde yoğunlaştığınız bir alandır. Astronomi ile yapılan festivaller ise bu konuda ilgili iseniz hayatınızda en az bir kez mutlaka deneyimlemeniz gereken organizasyonlardandır. Ülkemizde de birçok örneğini gördüğümüz Astrofest, dünyada oldukça ünlüdür. Dünyanın çeşitli noktasında farklı temalarla düzenlenmiş Astrofest organizasyonlarıyla karşılaşabilirsiniz. Yetişkinlere, gençlere, çocuklara kısacası herkese hitap eden bilim ve macera dolu Astrofest nedir? Yazımızın devamında bulabilirsiniz.Astrofest’ de Neler Var?

Astrofest içerisinde birçok farklı etkinliğe çalışmaya yer verilmektedir. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.


Atölye Çalışmaları

Organizasyon içerisinde düzenlenen atölye çalışmaları birbirinden farklı birçok alanda olabilir. Örneğin katılımcıların eğlenceli vakitler geçirmesi adına killerle bir sanat atölyesi de düzenlenebilir ya da gök bilimleri ile ilgili çalışmalar da yapabilmektedir. Burada katılım sağlayacağınız atölyeler tamamen sizin hayal gücünüze ve ne yapmak istediğinize bağlıdır.Akademisyenler/ Astronomlar

Astrofest ile düzenlenen kamp programları boyunca sizlere alanında uzman, ünlü akademisyenler, astronomlar gibi kişiler de eşlik edebilmektedir. Gece teleskoplarla yaptığınız gözlemler sırasında ünlü bir astronomla birlikte bu gözlemleri yapıp daha sonra üzerine söyleşiler düzenlemek son derece heyecan verici olacaktır. Şirketlere yönelik de farklı bir örnekle çeşitlendirmek gerekirse; markanız adına satışları nasıl artırabileceğinize yönelik söyleşiler düzenleyebilecek akademisyenler, yetkili kişiler de Astrofest’ de yanınızda olabilirler.


Doğa Yürüyüşleri

Kamp programı düzenleyip de doğa yürüyüşleri yapmamak olmaz elbette. Birlikte doğanın sakinliği ve dinginliği içerisinde gerçekleştirilen yürüyüşler herkese oldukça iyi gelecektir. Bu yürüyüşler çeşitlendirilebilir ya da farklı extreme sporlara da dönüştürülebilir. Tamamen sizin elinizde. Hayal edin gerçekleşsin!Gözlemler

Gece olup gökyüzünün incileri yıldızlar yerlerini aldığında Astrofest olarak ismine yakışır bir etkinlik de başlıyor oluyor. Özellikle de Ay tutulması veya Meteor yağmuru gibi önemli bir gök olayına tanıklık edecek isek bu durum çok daha heyecan verici bir hal alıyor. Profesyonel teleskoplar eşliğinde gökyüzünü incelemek katılımcılara sanki bambaşka bir evrene seyahat etmek gibi hissettirecektir.Dünyada Astrofest

Dünyada oldukça yaygın olarak düzenlenen Astrofest organizasyonlarının en büyüklerinden biri her yıl Edinburgh ’da düzenlenen ve her yaştan 3000’den fazla katılımcıyı bünyesinde ağırlamayı başaran Astrofest ’dir. Edinburgh gibi daha dünyanın birçok farklı yerinde Astrofest organizasyonları düzenlenmektedir. Batı Avusturya’da düzenlenen Astrofest’ de bunlardan biridir. Yıllık olarak 3000 ila 4000 civarında katılımcıyı bünyelerinde ağırlamaktadırlar. Ülkemizde henüz yeni yeni kendini göstermeye başlamış bir alan olsa da dünyada daha birçok örneği vardır. Bu tarz Astrofest organizasyonlarında astro fotoğrafçılık, gözlemler ve çeşitli atölyeler söyleşiler bulunmaktadır.

Astrofest Nerede Yapılıyor?

Astrofest organizasyonlarının gerçekleştireceği noktalar özellikle ışık kirliliğinin az olduğu, doğayla iç içe olunan lokasyonlar arasından tercih edilmektedir. Bunun sebebi ise ışık kirliliğinin az olduğu noktalarda gece yapılan gözlemlerin çok daha verimli hale gelmesidir. Ülkemizde Astrofest organizasyonlarının düzenlendiği bölgeler genellikle; Bursa Uludağ, Kapadokya, Antalya Olimpos ve çevreleridir. Dünyada ise farklı farklı bölgelerde düzenlenmektedir.

Astrofest Ne Zaman Yapılıyor?

Astrofest organizasyonları özellikle de önemli gök olaylarının olduğu tarihlerde düzenlenmektedirler. Örneğin yakın zamanda bir meteor yağmuru varsa bu tarihler içerisinde Astrofest organizasyonları düzenlenir. Organizasyonların düzenlendiği alanlar özellikle de ışık kirliliğinin az olduğu bölgeler içerisinden tercih edildiği için teleskop olmadan dahi katılımcılar meteor yağmurlarını izleme fırsatına sahip olurlar.

Kaç Gün Sürüyor?

Astrofest organizasyonlarına gök olayları baz alınarak bir tarih koyulmaktadır. Bunun haricinde içerisinde yer alan atölye çalışmalarının, etkinliklerin oranına göre bu süre uzayıp kısalabilmektedir; fakat 2-3 gün olarak genel bir zaman dilimi belirtebiliriz. Bu süre yapılan organizasyona göre değişmektedir.

Astrofest Konsept Olarak Yalnızca Yetişkinlere mi Hitap Ediyor?

Astrofest programları yalnızca çocuklara özel bir konsept ile çalışmalar da düzenlenebilmektedir. Çocuklar için astronomi çalışmaları, atölyeler, gösteriler gibi çeşitli etkinlikler ile yalnızca onlara özel bir program hazırlamak da mümkündür. Astrofest ’de çocuklara ve yetişkinlere göre ayrı programlar da düzenlenmektedir.

Her şeye vakit ayırdığımız hayatımız içerisinde biraz da yaşadığımız evrenin bizzat kendisine vakit ayırmak harika bir aktivite olabilir. Ailenizle, sevdiklerinizle katılım sağlayabileceğiniz Astrofest ile bambaşka bir yolculuğa çıkmaya hazırsanız başınızı yukarı kaldırın. İyi eğlenceler!


50 görüntüleme

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page