top of page

TÜBİTAK Projeleri

Ülkemizde bilim temalı organizasyonların artması ile bilim toplumu olma yolunda hedeflerimize her geçen gün yaklaşıyoruz. Bilimi toplumla buluşturmak ve anlaşılır bir şekilde sunmanın karşılığı da her şehirde yapılan etkinliklere insanların yoğun bir şekilde talep göstermesi şeklinde okunabilir. Aslında bu kadar emeği de bunun için vermiyor muyuz?

TÜBİTAK projeleri ile ilgili bilgi sahibiyseniz aşağıdaki bağlantılardan  proje çağrı dönemlerine hızlıca geçiş yapabilirsiniz. 

TÜBİTAK Proje Çağrı Dönemi 2021

 

TÜBİTAK Proje Çağrı Dönemi 2022

Etkinlik düzenleme konusunda tecrübesi olmayan eğitimcilerimiz için faydalı olacağını düşündüğümüz bir rehber hazırladık.

TÜBİTAK Projeleri Nelerdir?

westeam-tübitak-projeleri.jpg

TÜBİTAK Bilim Toplum Daire Başkanlığı tarafından her yıl duyurulan 4004 – 4005 – 4006 ve 4007 bilim programlarına talep her geçen yıl artıyor. Her bir proje çağrısının dört rakamla ifade edildiği programlardan kısaca bahsedecek olursak;

4004 - Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları

Belli bir sayıda öğrenciyle belli bir konuda yapılan konaklama imkanının olduğu kamp programlarını içermektedir. Katılımcıların tüm günlerinin en ince ayrıntısına kadar planlanması ve projede yer alması gerekmektedir. Proje bütçesi KDV dahil 120.000 TL’dir.

4005 - Yenilikçi Eğitim Uygulamaları

Akademisyen ve öğretmenlere yeni beceriler kazandırmaya hedefleyen programlardır. Eğitici eğitimleri olarak da bilinir. Konaklamalı eğitim programları organizasyonlarında verilecek eğitimler için alanında uzman ve güçlü isimler onay sürecini destekler. Bütçesi 120.000 TL’dir. ​

4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı

Akademisyen ve öğretmenlere yeni beceriler kazandırmaya hedefleyen programlardır. Eğitici eğitimleri olarak da bilinir. Konaklamalı eğitim programları organizasyonlarında verilecek eğitimler için alanında uzman ve güçlü isimler onay sürecini destekler. Bütçesi 120.000 TL’dir. ​

4007 - Bilim Şenlikleri Destekleme Programı

Birçok alanda bilimsel atölye çalışmalarının olduğu ve halka açık olan bilimsel organizasyonlardır. Bilim şenlikleri kapsamında atölye malzemeleri karşılar. Bütçesi KDV dahil 100.000 TL’dir. Düzenlenmesi düşünülen bilim şenliğinin bütçesinin bir kısmı 4007 çağrısından karşılanabilir.

Proje çağrısında birkaç önemli nokta göze çarpıyor;

  • TÜBİTAK 4007 proje çağrısına anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, BİLSEM, Halk Eğitim Merkezi başvuru yapamazlar fakat proje ortağı olarak yer alabilirler.

  • Proje kapsamında Üniversiteler, Belediyeler, Valilik ve Kaymakamlıklar, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri ve diğer kamu kurum kuruluşlarının İl/İlçe Temsilcilikleri, Ticaret ve Sanayi Odaları, Bilim Merkezleri, Kütüphaneler, Müzeler, vb. en az üç (3) kurum/kuruluş ile iş birliği yapılması zorunludur.

  • Proje başvurular çevrimiçi yapılıyor, TÜBİTAK’a herhangi bir dosya göndermenize gerek kalmıyor.

  • TÜBİTAK 4007 proje çağrısında bilim şenlikleri, en az 3 gün 09.00 - 17.00 arasında olacak şekilde planlanması gerekiyor. Bu günlerden birinin de hafta sonuna denk gelmesi de çağrı metninde yer alıyor.

  • Her projenin bir web sayfası olması ve proje bitene kadar açık kalması gerekmektedir. ​

Bilimsel Etkinlikler ile İlgili Çalışmalarımız

Bilimsel Etkinlikler ile Faydalı İçerikler

bottom of page