top of page
Image by Scott Webb

Bilim Piknikleri

Ülkemizde bir çok kurum çalışanlarıyla güzel bir gün geçirmek için piknik organizasyonları yaparlar. İçerisinde çeşitli yiyecek ve içeceklerin yer aldığı, çocuklar için yüz boyama, şişme oyun parkları, maskotlar, animatörler ve bir çok çeşit aktivitelerin yer aldığı etkinliklerde firmanın çalışanları ve aileleriyle birlikte hoşça vakit geçirmeleri hedeflenir.

Bilim piknikleri ise 1997’de Polonya’da başlayan ve gün geçtikçe bir çok Avrupa ülkesine yayılan ve son yıllarda da ülkemizde de görülmeye başlanan firma piknikleri içerisine bilimsel etkinliklerin de eklenmesiyle sürekli gelişen ve yayılan bir bilim etkinliğine dönüşmüştür. Bilimin ne kadar büyüleyici olduğunu ve hayatımın her alanında yanımızda olduğunu gösteren bir dış alan etkinliği olan bilim piknileri içeriğiyle sadece bilimle ilgilenen ve yakından bakmak isteyenlere değil toplumun her kesiminin ilgisini çekecek eğlendirici ve öğreten aktivitelerden oluşmaktadır.

Bilim piknikleri, stem ve maker gibi bilimin temel aldığı bir çok akımdan da faydalanır. Bu doğrultuda her yaş grubunun yaşayarak ve yaparak deneyimleyebileceği atölyeler sunar. Kendi radyosunu yapan yetişkinleri, yapmış oldukları model uçakları uçuran gençleri ve evlerde dahi bulunabilecek materyallerden oluşan robotları ancak bilim pikniklerinde görebilirsiniz.

Bu tarz etkinlikler nerede düzenlebilir sorusunun yanıtı ise çok basit; müzelerde, sanat galerilerinde, botanik parklarda, meydanlarda yada bilim merkezlerinde gerçekleştirilebilir.

Çevrenizdeki insanlara gerçek bilim meraklıları olma şansı vererek, her yıl yapılan firma pikniklerinizin unutulmaz bir deneyime dönüşmesini sağlayabilirsiniz.

bottom of page