top of page

Dr. Bülent Yaşarsoy

Astronom

1973 yılında Afyonkarahisar’da doğdu.

 

İlk, orta ve lise eğitimini mühendis olan babasının tayinlerinden dolayı ülkenin çeşitli yerlerinde tamamladı.

 

1991 yılında okumaya başladığı Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü ile gökyüzüne bağlandı. 1999 – 2001 yılları arasında araştırma görevlisi olarak da hizmet ettiği bölümünden 2012 yılında doktor olarak ayrıldı.

 

Sancaktepe bilim merkezi ve gözlemevinin kuruluş aşamasında çalıştı. Daha sonra Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezine geçiş yaptı.

 

Şimdiki adı GUHEM olan Uzay ve Havacılık alanında Türkiye’nin en önemli bilim merkezinin yapılması aşamasında Dr. Astronom bilgisini ve birikimini aktarmaya çalıştı.

 

2016 yılında eşinin anaokulu olan Selvin Öğretmen Uluslararası Montessori Anaokulu’nda idari yönetici ve Bilim öğretmeni olarak bilgi ve birikimini 6 yaş altı çocuklara aktarmaya devam ediyor.

 

2016 yılında başladığı yeni kariyeri için yeniden öğrenci oldu ve çocuk gelişimi alanında ön lisans diploması aldı, lisans diplomasını almak için sınav streslerini yaşamaya devam ediyor.

 

2019 yılından beri Bursa’daki yakın arkadaşı Bahadır Şah ile WES Team çatısı altında astronomi danışmanlığına devam ediyor.

Dr. Bülent Yaşarsoy
bottom of page