top of page
westeam-tubitak-projeleri.jpg

TÜBİTAK Projeleri 2022

Yeni bir TÜBİTAK çağrı dönemi daha başladı. Hatırlarsanız 2021 yılında yapılacak projeler için çağrı dönemi 2020 Kasım ayında başlamıştı. Bu dönemde de benzer bir beklenti olmasına rağmen TÜBİTAK 2021 yılını boş geçerek yeni çağrı için 2022 Ocak ayını tercih etti. Bu dönemi sabırsızlıkla bekleyen herkese şimdiden kolaylıklar diliyoruz.

Daha önce herhangi bir TÜBİTAK projesinde yer almamış olabilirsiniz. Eğer bu sayfadaysanız ilk adımı attığınız için sizi tebrik ediyoruz. Sizlere öncelikle TÜBİTAK 4004 – 4005 – 4007 çağrılarını kısaca anlattığımız TÜBİTAK Projeleri sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

TÜBİTAK projeleri hakkında bilgi ve tecrübe sahibi iseniz de WES Team olarak sizlere nasıl destek olabiliriz sorusunun yanıtını merak ediyorsunuz. Geçtiğimiz yıl bizler için de yoğun geçmişti. Online olarak düzenlediğimiz 4 adet “TÜBİTAK Proje Yazımı Atölyesi” ile yüzlerce katılımcıya yardımcı olmaya çalıştık. Yine de detayları merak edenler için TÜBİTAK Proje Çağrısı 2021 sayfasını ziyaret edebilir.

Sonuç olarak bu yıl da sizlere elimizden gelen desteği sunmaya çalışacağız.

Biz eğitim takvimini hazırlarken sizler de Bilim Temalı Etkinlikler Nasıl Düzenlenir yazımızı okuyabilir ve ön hazırlık yapabilirsiniz.

Bu yıl yeni neler var?

  1. Öncelikle bütçenin değişmemesi işleri çok zorlaştırmış diyebilirim. Bu yüzden farklı kurumlardan da maddi destek alınması olmazsa olmaz bir duruma gelmiş. Bütçe kısmı bu yıl proje yürütücülerini daha da uğraştıracak gibi gözüküyor.

  2. Projenin yerinin halkın ulaşabileceği alanlar olmasının üzerinden bir kere daha durulmuş. Okul bahçesi ve kapalı alanların tercih edilmemesi gerektiği de rehberde yer alıyor. Bunun yanında Park, şehir meydanı, fuar alanı ve AVM gibi yerlerde şenlik yapılması da uygun bulunmuş. Burada AVM’leri de potansiyel bir iş ortağı olarak görebilirsiniz. Bu tarz bir etkinliğe ev sahibi olmayı ve desteklemeyi de isteyeceklerdir.

  3. Onun haricinde Görev Puanları alanında yapılan değişiklik haricinde yapısal çok farklılık gözükmüyor.

Sizler için ne yapabiliriz?

Proje Yazımı Desteği; proje yazma konusunda tecrübeniz olmayabilir ya da projenizin daha yüksek puan alarak kabul edilen projeler arasında yer almasını isteyebilirsiniz. 2014 yılından beri çalıştıkları kurumlarda TÜBİTAK 4004 – 4005 – 4007 projeleri yazmış veya yer almış kişilerden oluşan ekibimizle daha iyi projeler çıkmasına yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Bu konuda önümüzdeki günlerde proje yazım atölyesi düzenlemeyi düşünüyoruz. 15 kişilik gruplarda proje yazımı odaklı bir çalışma hazırlığındayız.

Hizmet Alımı; TÜBİTAK 4007 projelerinde toplam bütçenin %25’i kadarını firmalardan destek alabilirsiniz. Bu konuda bizler gibi birçok farklı firma çalışıyor. Bu hizmet alanları genelde mobil planetaryum, belli bir uzmanlık ve malzeme gerektiren atölye çalışmaları, bilim gösterileri şeklinde oluyor. Bu konuda geniş bir etkinlik çerçevesi ile bilim şenliklerine değer katmak istiyoruz. ​

Malzeme Alımı; projelerde yer alan atölyeler için kullanılan materyaller çok çeşitli olabiliyor. Tuhafiye, kırtasiye, elektronik, gıda, hırdavat derken liste uzuyor. Bu konuda da bizler ve çözüm ortaklarımız ile uygun maliyetle ürün listesini hazırlayıp kapınıza kadar gönderiyoruz. ​

 

Öncelikle ne yapmalıyım diye düşünen öğretmenlerimiz için Bilim Temalı Etkinlikler Nasıl Düzenlenir? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Bilimsel Etkinlikler ile İlgili Çalışmalarımız

Bilimsel Etkinlikler ile Faydalı İçerikler

bottom of page