top of page

Kamu Kurumları İçin Etkinlikler

Ülkemizde bilim merkezleriyle birlikte yaygınlaşan bilim merkezleriyle 21. Yüzyıl eğitim tekniklerinden olan steam ve maker akımlarının yaygınlaşması sonucunda her yıl birçok bilim etkinliklerini duymaya başladık. Bu durumda da valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler, kalkınma ajansları, il özel idareleri derken kamu kurumlarına bağlı tüm idareciler bağlı bulundukları bölgeye değer katabilecek bilim projelerini araştırmaya başladılar. Bilim merkezi ve bilim temalı etkinlikler konusunda 10 yıl tecrübeli ekibimizle birlikte size yardımcı olabilmeyi umut ediyoruz.

Bilim Merkezleri Kurulumu

TÜBİTAK destekli kurulan bilim merkezleri günümüzde İstanbul, Konya, Kayseri, Kocaeli, Bursa ve Elazığ şehirlerinde hizmet verirken Antalya’da açılış için gün sayıyor. Aynı zamanda Kalkınma Ajansları mali destek ve güdümlü proje destekleri ile butik bilim merkezlerini de görüyoruz. Bu konuda sizlere verebileceğimiz en önemli tavsiye; bilim merkezleri kurulum süreçleri o alanda çalışmış tecrübeli bir ekip tarafından hazırlanmalı ve yürütülmelidir şeklinde olacaktır. Bilim merkezleri yaşayan birer merkez olduğu için önemli açılış değil sonrası olacaktır. Ülkemizde maalesef bu işi bilmeyen kişiler tarafından hazırlanan projelerin bir süre sonra kullanılmayarak büyük bir israfa sebep olduğu biliniyor. Öncelikle bilim merkezleri nasıl kurulur yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bilim Şenlikleri

Bilim şenlikleri; bilimin toplumla buluştuğu ister açık ister kapalı bir ortamda yapılan ve katılımcılara unutulmaz deneyimler yaşatan son dönemin en gözde etkinliklerin başında geliyor. Sahnede yapılan bilim gösterileri, bilim insanlarıyla söyleşiler devam ederken birçok alanda fizik, kimya, biyoloji, robotik, havacılık, astronomi, steam, maker gibi temalara sahip atölye çalışmalarının devam ettiğini düşünün. Yaşadığınız bölgeye değer katacak bir proje olan bilim şenlikleri her yıl TÜBİTAK tarafından 4007 çağrısı ile de destekleniyor. Destek alamayan yerler için de hem proje konusunda hem de organizasyon konusunda destek veriyoruz.

Bilim Kampları

Faaliyet gösterdiğiniz bölgedeki çocuklara sömestr / yaz veya hafta sonlarında günübirlik veya konaklama seçenekleriyle bilim kampları organize edebilirsiniz. Bilim kampları robotik, kodlama, fizik, e-spor, doğa, astronomi, havacılık gibi birçok temada olabilir. İnsanların kalbine dokunmak için çocukların eğitimine katkı sağlamak ve değer üretmekten daha güzel ne olabilir. Bölgenizde yaşayan başarılı öğrencileri ödüllendirmek, dezavantajlı gruplara yönelik hazırlanan projelerde bilim kamplarını eklemeniz sizleri de çok mutlu edecektir.

Bilim İnsanları ile Söyleşiler

Hepimizin çocukken kendine rol model aldığı birileri olmuştur. Bu alanda çocuklarımızın bir astronot ile tanışması kendisine sorular sormasının kendi hayal güçlerindeki etkiyi düşünebiliyor muşunuz? Belki geleceğin bilim insanları, sizlerin yıllar önce yaptığınız organizasyona katılmış çocuklar arasından çıkacaktır. Bilim insanlarını toplumla bağını kuvvetlendirmek ve bilim toplumu olma yolunda ilerlemek için bu tarz organizasyonlar da yıllık takvimde yer almalı diye düşünüyoruz.

Kamu Kurumları İçin Neler Yapıyoruz

Bilim Şenlikleri

Bilim Şenlikleri

WES-Tubitak.jpg

Tübitak Projeleri

bilimsel_turlar_wes_team.jpeg

Bilim Kampları

WESKalkinma

Kalkınma Ajansları

bottom of page