top of page

Kimler, Nasıl Ideathon Düzenleyebilir?


Kimler Ideathon Düzenleyebilir?

Ideathon çalışmalarını şirketler, belediyeler gibi fikre ihtiyaç duyan her kurum düzenleyebilir. Bunun için herhangi bir kısıtlama yoktur. Düzenlenen ideathon çalışmaları ihtiyaca göre kurum içi veya dışı olarak düzenlenebilir. Kurum içi ile ilgili bir sorun ele alınacaksa hedef kitle çalışanlar olacağı için bizzat çalışanlar baz alınabilir. Hedef kitle halkın bütünüyle kendisi ya da bir kısmını kapsıyorsa da ideathonlar belirlenen kitleye göre yapılabilir.


Çalışmaların sonunda her takımdan çözüm odaklı, gerçeğe dökülebilir fikirler elde edilir. Bu projeler jürilere sunulurlar ve oylamaya girerler. Bu sayede düzenleyen taraflar çok kısa süre içerisinde birbirinden yaratıcı fikirlere sahip olurlar. Hem de bu fikirler bizzat hedef kitleleri içerisinden çıkıp gelmiş olur.İdeathon Nasıl Yapılır?


Ideathon çalışmaları için ilk adım sorunun ve hedef kitlenin tanımlanmasıdır. Daha sonrasında ise hedef kitleden gerekli özelliklere sahip kişiler bir araya toplanarak takımlar oluşturulması istenir. Tüm bu takımlara aynı soru yönlendirerek belirli bir süre içerisinde yeni fikirler, projeler ortaya çıkarılması istenir. 5’er kişilik takımlar olarak hedef kitle çalışmaya başlar. Bu süre zarfında mentorlar ara ara kısa konuşmalar ve bilgilendirmeler yapar. Böylelikle fikirlerin oluşum süreçleri bir yandan da doğru bilgilerle desteklenmiş olur.


Çalışmaların sonunda her takımdan çözüm odaklı, gerçeğe dökülebilir fikirler elde edilir. Bu projeler jürilere sunulurlar ve oylamaya girerler. Bu sayede düzenleyen taraflar çok kısa süre içerisinde birbirinden yaratıcı fikirlere sahip olurlar. Hem de bu fikirler bizzat hedef kitleleri içerisinden çıkıp gelmiş olur.


Ideathon Çalışmalarının Kurumlara Faydaları

Ideathon çalışmalarının kurumlara birçok faydası bulunmaktadır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ideathonlar kurumlara bizzat hedef kitlelerinin fikirlerini öğrenme imkânı sunarlar.

  • Ideathonlar sayesinde düzenleyen kurumlar kısıtlı zamanda birçok yaratıcı fikir sahibi olurlar.

  • Proje ya da ürün için ayrılan bütçenin daha verimli ve etkili bir biçimde kullanılabilmesi adına daha fazla bilgiye sahip olurlar. Bu da aynı zamanda tasarruf yapılmasını sağlar.

  • Hedef kitleyle etkileşim içerisinde olunduğundan ve tüketicinin sesine kulak verildiğinden oldukça etkili bir reklam kampanyası olarak da kitleye sunulabilir. Bu şekilde hedef kitlenin güveni ve sadakati de sağlanmış olur.

  • Yeni yetenekler ve fikirlerin keşfedilmesi için oldukça iyi bir ortamdır. Farklı fikirlere sahip ve markaya daha fazla şey katacak kişiler bu ideathonlar içerisinde keşfedilip kuruma dahil edilebilir.


Ideathon Çalışmalarının Kişilere Faydaları

Ideathon çalışmalarının düzenleyen kurumlara olduğu kadar katılımcılarına da faydaları bulunmaktadır. Bu faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yaratıcı fikirleri olan ve keşfedilmeyi bekleyen kişilerin kendilerini gösterebilecekleri harika bir ortamdır.

  • Tüketicinin sesini duyurabildiği ve fikirlerini yetkili kişilere ulaştırabildiği bir ortam sunar.

  • Ideathon çalışmaları içerisinde kurumlar aynı zamanda bünyelerine katabilecekleri yeni yetenekleri de bulurlar. Bu sebeple ideathon çalışmaları ile kişiler üst kurumlarda çalışabilme şansına da sahip olurlar.

  • Yeni fikirlerin ortaya atıldığı ve geliştirildiği bir ortam demek kişinin de kendini geliştirmesi demektir. Katılımcıların yeni fikirler ve deneyimler edinebilmesi için son derece iyi bir fırsattır.

  • Ideathonlar takım halinde çalışmayı, yardımlaşmayı ve karar vermeyi gerektirir. Bu da kişilerin takım çalışmalarına olan yatkınlıklarını artırır.


Ideathon Ne Kadar Sürer ?

Ideathon çalışmaları altında düzenlenen fikir atölyelerinin ne kadar süreceği hakkında bir kısıtlama yoktur; ancak çalışmaların asıl amacı kısa zaman içerisinde yeni fikirlere ulaşmak olduğundan 3-6-8-12 saatlik ideathon çalışmaları yapılmakta ve daha fazla uzatılmamaktadır.

Son olarak yazımızı William Shakespeare’in oldukça ünlü olan şu sözüyle bitirmek isteriz:

‘Sağlam fikirlerden, kuvvetli hareketler doğar.’ Bunun bilincinde olarak ideathon çalışmalarının daha da artması dileğiyle.


73 görüntüleme

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page