top of page

Ideathon Nedir ve Nasıl Yapılır?

Ideathon Nedir?

Ideathon, takımlar halinde ayrılmış gruplarda bir sorun ya da fikir hakkında beyin fırtınası yaparak oldukça kısa süre içerisinde yeni inovasyon fikirlerine ya da projelere ulaşılabildiği bir fikir maratonudur. Genç, dinamik, birbirinden farklı düşünce yapılarına sahip kişilerin bir araya gelmesi ile ortaya koymuş oldukları proje ya da fikirler son olarak bir jüriden geçerler. Jüride oylanan fikirler ya da projelerden en iyileri ise dereceye girerler ve çözüm aranan sorun ya da bir proje içerisinde kullanılırlar.


Ideathon çalışmaları aynı zamanda ‘fikir atölyeleri’ olarak da bilinir. Bu fikir atölyeleri içerisinde her bir takımın kendine göre bir fikri vardır. Bu fikirler ilk olarak küçük bir kıvılcım olarak kendini gösterip daha sonrasında ise takımdaki herkesin katılarak ortaya koydukları takım çalışmasının sonucunda yoğrularak en mükemmel halini alırlar.


Ideathon çalışmaları içerisinde ortaya çıkan fikirleri diğer rastgele çıkan fikirlerden ayıran en önemli özellik bu fikirlerin çözüm odaklı olması ve sonuca varılmış olan fikrin, hayata geçirilebilecek düzeyde düşünülmüş olmasıdır. Yani fikirler sonuca varıldığında gerçeğe aktarılabilecek seviyede olurlar. Bu da onu diğer rastgele düşünülmüş olan fikirlerden ayırır.Ideathon Neden Yapılır?

‘Fikirler elektrik akımları gibi, birbirlerini tutuştururlar.’ Sözünü bilen ve bir çözüme, yeni bir fikre, projeye ihtiyaç duyan, büyük küçük fark etmeksizin her kurum, marka ideathon hakkında daha pozitivist bir yaklaşıma sahip olurlar. Ideathon demek aynı zamanda birbirinden farklı fikirlerin birleşerek en iyi fikrin ortaya çıktığı mükemmel bir mutfak demektir. Bu mutfakta fikirler üretilir, yoğrulup pişirilirler. Son olarak da en iyi halleri ile kitlelere sunulurlar.


Hedef kitlesini iyi tanıyan marka ve ürün sahipleri piyasaya sürecekleri ürünleri üretirlerken ya da geliştirirlerken persona oluşturmak için bir süreç izlerler. Daha açık bir deyişle ürünleri hizmetleri tasarlarken hedef kitleleri içerisindeki bir kişiyi baz alarak ürünü insanlaştırıp hedef kitleye en doğru biçimde hitap etmesini sağlarlar. Ideathonlar bunlar için mükemmel bir ortamdır. Örneğin üniversite öğrencilerine yönelik bir ürün ortaya konmak isteniyor ise ideathon çalışmaları altında üniversite öğrenciler toplanarak ürünün gelişim aşamasında bizzat hedef kitlenin fikirlerinden yararlanılabilir. Bu çalışmalar oldukça akıllıca olacaktır. Üniversite öğrencilerinin fikirlerinden elde edilen veriler sayesinde bütçeden tasarruf dahi edilerek ayrılan bütçe doğru hedeflere yönelik daha verimli bir biçimde kullanılabilir. Bu durumdan kastımız örneğin, tasarlanan ürün hakkında hedef kitlenin alışkanlıkları ele alındı ve bir reklam çalışması yapılması gerekiyor. Bunun için de outboard dediğimiz dış reklamlardan yararlanılacak. Ideathon içerisinde üniversite öğrencilerinin en çok kullandığı alanlar hedef kitleye ulaşılabilirlik adına öğrenildikten sonra outboard reklamlar bu alanlarda yapılabilir. Böylece kitleye daha az ulaşılacak alanlara ekstra olarak bütçe ayrılma derdinden de ürün, marka sahipleri kurtulmuş olurlar.Yalnızca ürün ve markalar gibi kişiyi tüketime yönlendiren durumlar için değil; aynı zamanda sosyal sorumluluk kampanyaları gibi toplumu ilgilendiren konular hakkında da ideathonlar düzenlenebilmektedir. Ideathonlara katılan herkesin kendine göre bir deneyimi, fikri vardır. Tüm fikir ve deneyimlere aynı anda aynı kişinin sahip olmasını beklemek mucize beklemekle eşdeğer olur. Farklı farklı kişilerin takımlar oluşturarak kendi deneyimlerini ve fikirlerini paylaşması ile ortaya oldukça verimli ve fayda sağlayan projeler çıkabilir.


Ideathonların neden yapıldığı sorusu aslında ucu bucağı olmayan bir sorudur. Her alanda ideathon çalışmaları yapılabilir. Bir şirket kendi içerisinde çalışanlarının memnuniyetini, sorunlarını anlamak ve bu memnuniyetleri geliştirmek , sorunları çözmek adına dahi ideathon çalışmaları düzenleyebilir. Bu sebeple ideathonlar için önemli olan ilk nokta sorunun belirlenmesidir. Sorun belirlenip hedef kitle tanındıktan sonra ideathon her alanda oldukça verim ve fayda sağlanabilecek bir çalışma olacaktır.


İdeathon hakkında daha fazla içerik ve ‘İdeathon ‘ u kimler, nasıl düzenler ? ‘ sorularına yanıt aramak için buradan diğer blog yazımıza ulaşabilirsiniz.


264 görüntüleme

Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page