top of page

Bilim Temalı Alışveriş Merkezleri

Yoğun geçen mesai saatlerinin ardından hem kendimiz hem de çocuklarımız için tatil gününü en iyi şekilde geçirmeyi hayal ediyoruz. Büyüyen şehirlerde trafik probleminin giderek artması ve özellikle tatil günlerinde popüler mekanların da aşırı kalabalık olması daha evden çıkmadan hepimizi kara kara düşündürüyor.Hafta sonunu ebeveynleriyle vakit geçirmek için iple çeken bir minikle beraber dışarı çıktığınızda bir seçim yapmak zorunda kalıyorsunuz. Eğer şehrinizde bir bilim merkezi var ise çocuğunuzun tercihi orası oluyor yada hayvanat bahçesi gibi çocukların çok ilgisini çeken yerlere gidiyorsunuz. Özellikle bilim merkezleri çocuklar için tasarlandığı için çoğu zaman daha fazla kalmak isteyen bir çocuk ile başka yere gitmek isteyen ailesinin birbirlerini ikna etme sürecini canlı bir şekilde görüyoruz. Merak etmeyin, yoğun geçen bir haftanın sonrasında kendinizin de eğlenmek istemesi kesinlikle suç değil.


Alışveriş merkezleri de bu açığı kısa süre önce keşfetti. Ülkemize hızlıca nüfus eden STEM ve Maker akımlarıyla beraber artık her yerde bilim atölye çalışmalarını görüyorduk. Özel okullar da tüm reklam stratejilerini stem ve maker üzerine bir eğitim modeli üzerine kurarken bu yeniliğin yeni yaşam merkezleri olma iddiasında bulunan AVM'leri etkilememesi düşünülemezdi.


Ülkemizde hızlıca türeyen STEM ve Maker firmaları ile tüm merkezlerde bu tarz etkinlikler görür olduk. Böylece hem çocuklar hem de ebeveynleri için ortak bir nokta bulunmuş oldu. Okula merhaba, sömestr, yaza merhaba derken bir çok AVM bilimsel etkinlikleri de bünyelerine katmış oldu.


Akademik anlamda STEM ve Maker alanlarında büyük tartışmalar yaşanırken ortaya çıkan bir çok firma ile çocuklarınızın gelişimine zarar vermemiz için hem velilerin hem de AVM'lerin işin kalitesi konusunda dikkatli olması gerekiyor.


Bu tarz faaliyetlerin başarıya ulaşması için uzun vadeli olarak planlanması gerekiyor ki bu da AVM'lerin bir sonraki vizyonu olacak diye düşünüyorum.

13 görüntüleme

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page