top of page

Bilim Pikniği Nedir?

Doğanın sesini duyarak, sakin huzurlu bir piknik ile takım arkadaşlarınıza, çalışanlarınıza mükemmel bir motivasyon etkinliği düzenlemeye hazır mısınız? Cevabınız ‘Evet!’ ise sizleri Bilim Pikniği ile tanıştıralım.


Kuşların melodisi, ağaçların birbirinden farklı, yeşilin her tonuyla etrafınızı çevreleyen yaprakları arasında ahenkle dans etmesi ve sevdikleriniz… Gözünüzde canlanan manzaranın içerisine biraz da bilim ve eğlence katınca hayallerinizden bile daha güzel bir organizasyona imza atmış oluyorsunuz.

Palyaçolar, animatörler, çeşitli dans gösterileri toplu pikniklerin bir klasiği haline gelmiştir. Alışılmışın, sıkıcı etkinliklerin biraz dışına çıkıp hem öğretici hem de eğlenceli etkinlikler arayışında iseniz bilim piknikleri tam size göre olacaktır.


Bilimin eğlence ile buluştuğu en güzel noktalardan biri şüphesiz bilim piknikleridir. Pikniklerin kendine has kıpır kıpır havası içerisine bilim, sanat, astronomi gibi alanların en eğlenceli halleri dahil olduğunda eşine az rastlanan bir organizasyon içerisinde kendinizi bulabilirsiniz.


Bilim pikniklerinin diğer pikniklerden farkı nedir? Neden bilim pikniği diyoruz? Gibi sorular sormanız muhtemeldir. Bunu sebebi ise bilim pikniğinin ülkemizde pek bilindik olmamasıdır. Dünyada oldukça popüler olan bilim piknikleri hakkında daha fazla bilgiye sahip olmanız adına sizlere sorularla bilim pikniklerini anlattık. İyi okumalar!Bilim Pikniği Nedir?


Bilim Pikniği, toplu yapılan pikniklerde insanları daha faydalı ve verimli çalışmalarla buluşturan bir organizasyondur. Faydalı çalışmalardan kastımız bilim, sanat, astronomi, arkeoloji, teknoloji ve daha aklınıza gelebilecek, insanlara yarar sağlayabilecek konulardır. Bu konuları bilim pikniklerinde nasıl kullanacağınız sizlerin hayal gücüne kalmıştır. Tabi organizasyon esnasında yardım da alabilirsiniz.


Bilim Piknikleri alışılmışın dışında bir eğlence ve verim sunan piknik organizasyonların başında gelmektedir. Toplu yapılan pikniklere genel olarak ailecek katılım sağlanır. Yetişkinler hoş sohbetler edip keyifli vakit geçirirken çocukların ise sadece oyalanmak için animasyon gösterilerine yönlendirilmesi sizce de haksızlık değil mi? Çocuklar gelişim süreçleri içerisinde algılarının en açık olduğu özellikle de 7 ila 14 yaşları arasında doğru etkinlik ve aktiviteler içlerinde bulunmalıdırlar. Kendilerini keşfedebilecekleri, merak edebilecekleri, düşünüp, çözüm arayabilecekleri etkinliklerin ve atölye çalışmalarının olduğu pikniklere ise bilim piknikleri denir. Çocuklar, ebeveynleri keyifli vakitler geçirirken bilim piknikleri sayesinde onlardan çok daha keyifli ve verimli vakitler geçirirler.Neden Bilim Pikniği Yapılır?


Bilim piknikleri diğer piknik organizasyonları ile kıyaslandığında çok daha fayda ve verim sağlayan organizasyonlar arasında yer almaktadırlar. Bu sebeple toplu bir piknik organize etmek istiyorsanız bilim pikniklerini tercih edebilirsiniz. En basit olarak kendinize şu soruları sorabilirsiniz; Çocuklar için mutlak olarak bir etkinlik düzenlenip ayrıca yer ayrılırken neden bu ayrılan alanda onları bekleyen, bilimle, teknolojiyle, sanatla buluşabilecekleri eğlenceli atölyeler ve etkinlikler yer almasın? Hayatlarının en güzel çağlarında onları bilimin en eğlenceli hali ile tanıştırmayalım? Üstelik buna imkânımız varken yalnızca oyalanmaları için sıradan etkinlikleri tercih edelim? Cevap oldukça açık değil mi? Çocuklar için, onların geleceği için akıllarındaki ‘Bilim, matematik gibi konular sıkıcıdır.’ Kanısını kırarak onları eğlenceli ve keyifli atölyelerle buluşturmak oldukça iyi bir karar olacaktır.


Bilim Pikniklerini Kimler Düzenler

Bilim pikniklerini toplu olarak düzenlenen piknik organizasyonu yapan herkes tercih edebilir; fakat bilim pikniklerinin genel olarak hitap ettiği grup şirketler ve şirketlerin çalışanlarıdır. Şirketlerin çalışanları için bir motivasyon olması, çalışanlarının sosyalleşmesi ve deşarj olarak kendilerini işe daha verimli halde verebilmesi, şirketin çalışanları ile bağlarını güçlendirmesi adına bu tarz organizasyonlar düzenlenmektedir. Bilim piknikleri ise bu toplu pikniklerin unutulmaz olması için mükemmel bir renk ve canlılıktır.


Bilim Pikniklerinin Faydaları Nelerdir?

Bilim pikniklerinin birden fazla farklı alana faydası vardır. Bu sebeple maddeler halinde bu faydaları açıklamak daha iyi olacaktır.

Bilim pikniklerinin ev sahibi şirketler (organizasyon sahibi şirketler) için faydaları:

  • Çalışanları gözünde ilk olarak sadakat kazanırlar. Bu da bir şirketin büyüyüp gelişmesi için en çok ihtiyaç duyduğu hususlardan biridir.

  • Bugünün çocukları yarının yetişkinleridir. Yarının yetişkinleri ise yeni bir hedef kitle demektir. İnsanlar psikolojik olarak küçük yaşlarında yaşadıkları durumlara karşı daha fazla bağlı ve sadık olurlar. Bu durumu şöyle düşünebiliriz; küçükken yediğimiz bir çikolatanın şu anda birbirinden farklı kaç çeşidi dahi olsa çocukluğumuzda onunla tanıştığımız için başka bir çikolata almayı tercih etmeyiz; çünkü o çikolatayla her karşılaşmamız bize çocukluğumuzu hatırlatır. Sizin de bu mantık üzerinden düzenlediğiniz bilim piknikleri aynı işleyişe sahip olacaktır.

  • Şirketinizin alanına uygun olan konularda çalışmaları bilim pikniklerinde bulundurabilirsiniz. Örneğin bir enerji şirketisiniz. Çocuklara enerji tasarrufunu anlatan çalışmalar ya da basit elektrik devreleri yaptırabilirsiniz. Bu tarz çalışmaları uzun vadeli düşünmeniz sizlere daha fazla yarar sağlayacaktır. Hem çocuklarımızın geleceği için hem de sizin daha çekirdekten marka sadakati kazanmanız için bilim piknikleri mükemmel bir fırsattır.

Bilim pikniklerinin çalışanlar (katılımcılar) için faydaları:

  • Şirket ve çalışma arkadaşlarıyla daha sağlam bağlar kurmak için oldukça güzel bir alandır.

  • Bilim piknikleri çalışanlar için ailecek katılım sağlayabilecekleri oldukça keyifli aktivitelerdir.

  • İş stresinden, temposundan uzaklaşıp deşarj olmak için harika bir fırsattır

Bilim pikniklerinin çocuklar için faydaları:

  • Bilim pikniklerinde düzenlenen çeşitli atölye çalışmaları çocuklar için harika bir öğrenme ortamı sunmaktadır. Daha öncesinde derslerde teorik olarak gördükleri bilgileri pratiğe dökme fırsatına sahip olabilirler. Bununla birlikte henüz derslerinde bu bilgileri görmemişlerse yeni bilgilere zemin hazırlamış olurlar.

  • Farklı farklı alanlarda düzenlenen atölyelere katılım sağlayarak ilgi alanlarını daha erken yaşlarda bulabilme imkanına sahip olabilirler.

  • Bilim piknikleri hem eğlenmenin hem öğrenmenin hem de sosyalleşmenin mümkün olduğu organizasyonlardır. Bu sebeple her çocuk mutlaka bilim pikniklerini deneyimlemelidir.Bilim Pikniklerinde Tema


Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bilim pikniklerinde farklı temalar belirlenebilir. Bu temalar belirlenirken şirketin de vermek istediği mesaj baz alınabilir. Örneğin düzenlenmiş olan bilim pikniğinde ‘Karbon Ayak İzini Azaltalım!’ sloganı ile mesajlar verilmek isteniyorsa bunlara yönelik çeşitli atölye çalışmalar düzenlenebilir ve çocuklar için hem eğitici hem de eğlenceli bir ortam hazırlanabilir.

Bilim pikniklerinde tema belirlenirken ev sahibi olan şirketin, kurumun amacına yönelik de temalar belirlenebilir. Ev sahibi şirket, bir su şirketi ise yapmış olduğu bilim pikniğinde su tasarrufunu konu alan atölye çalışmaları, gösteriler düzenleyebilir. Böylelikle şirketin kendine özgü olan bir tema içerisinde bilim piknikleri düzenlenmiş olur.


Bilim Pikniği İçeriğinde Neler Vardır?


Bilim Pikniği içerisinde siz ne isterseniz onlar vardır. Çocuklara, çevreye, doğaya yarar sağlayacak her türlü organizasyonu bilim piknikleri içerisinde görebiliriz. Bu konuyu biraz açarsak bilim piknikleri içerisinde:

Mobil Planetaryumlar


Mobil planetaryumlar, bilim piknikleri içerisinde çocukların en çok dikkatini çeken etkinliklerden biri olarak kendini gösteriyor. Özel lensler ve projeksiyonlar sayesinde kubbe şeklinde oluşturulmuş özel sinema perdesine yansıtılmış gösterimler sayesinde çocuklar mobil planetaryumlar ile gökyüzünü, gezegenleri, yıldızları oturdukları yerden keşfe çıkabilirler. Genel olarak 25-30 dakika süren mobil planetaryum gösterimleri içerisinde birçok farklı temada, yaş gruplarına uygun filmler bulunmaktadır. Bu sebeple bilim piknikleri içerisinde mobil planetaryumlara sıklıkla rastlayabilirsiniz.


Mobil planetaryumlar hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak istiyorsanız sizleri buraya alabiliriz.


Atölye Çalışmaları


Yukarıda da birçok kez bahsettiğimiz gibi bilim piknikleri içerisinde atölye çalışmaları yapılmaktadır. Bu atölye çalışmaları sizlerin belirlediği alanlarda olabilir. Atölye çalışmalarını düzenleyen kişiler tamamen alanında uzman ve eğitim almış kişilerden oluşmaktadır. Bu sebeple atölye çalışmalarını eğlencenin ön planda olduğu; ancak içerisinde öğrenmenin de eksik olmadığı, derslerin pratik olarak sunulduğu sınıflar olarak düşünebilirsiniz. Bu atölye sınıfları içerisinde çocuklar bir kimyager olup deney tüpleri ile deneyler de yapabilir, bir arkeolog olarak keşfe de çıkabilirler.


Bilim Şovları


Bilim pikniklerine renk ve canlılık getiren bir diğer etkinlik ise şüphesiz bilim şovlarıdır. Kendi alanında uzman bilim şovmenlerinin ortaya koymuş oldukları gösteriler sayesinde bilimin farklı bir yönü seyircilere sunulmuş olur. Dışarıdan bu gösteriler illüzyon gösterisi olarak görülse de sadece eğlenceli bilimdir. Çocuklara keyifli vakitler sunarken yetişkinler için de izlenme fırsatı veren bilim şovları da bilim pikniklerinin ayrılmaz parçalarındandır.


Standartların dışına çıkıp hem eğlenceli hem de öğretici bir organizasyon yapmak istiyorsanız bilim piknikleri mükemmel bir tercih olacaktır.


36 görüntüleme
bottom of page