top of page

AVM'ler İçin Etkinlikler

Son yıllarda alışveriş merkezlerinin sayısı giderek artmaya başlarken nitelikleri de değişmeye başladı. Eskiden sadece alışveriş odaklı AVM’ler günümüzde kendilerine farklı misyonlar yükleyerek ziyaretçileri için bir eğlence merkezine dönüşüyor. Farklı lezzetlerin sunulduğu yeme-içme alanları teras ya da bahçelere taşarak insanlara yepyeni sosyalleşme merkezleri sunuyor. Bunun yanında eğlence alanlarının da artış göstermesiyle birlikte ihtiyaçlarınızı karşılarken bir yandan da eğlenceli aktivitelere erişebiliyorsunuz. Farklı yaş grupları için sunulan içeriklerde kimsenin canının sıkılmaması aksine deneyimin eğlenceye dönüştürülmesi hedefleniyor.

AVM sektöründe yoğunluğun arttırdığı dönemlerde çok rekabet yaşanıyor. Bu yüzden AVM’ler ziyaretçilerini kaptırmamak için kampanyalar, etkinlikler, konserler, sergiler, şenlikler düzenleyerek mevcut yapılarının yanına büyük ölçekli aktiviteler de ekliyorlar. Son yıllarda bu listeye bilimsel etkinlikler de girerken giderek daha da fazla önem kazanıyorlar.

Eğitim camiasında ailenin kaliteli vakit geçirmesi için öneriler sunulurken, okul dışı öğrenme ortamlarında da bolca vakit geçirilen alışveriş merkezlerinin yer almaması düşünülemezdi. Çocuklara yönelik sunulan aktiviteler bugüne kadar velilerin tam olarak içine sinmiyordu. Bu eksikliği fark eden AVM yöneticileri ise hızlı reaksiyon göstererek bilim etkinliklerini de yıllık programları arasına ekleyerek ziyaretçilerinden tam not aldı. Bilim temalı alışveriş merkezleri yazımızda bu dönüşümü sizlere detaylandırarak anlatmaya çalıştık.

Bilim temasının en uygun dönemleri hafta sonları, back to school (okula dönüş) dönemi, sömestr dönemi şeklinde sıralayabiliriz. Yaz döneminde birçok ilimizde ziyaretçi sayıları düştüğü için bu tarz organizasyonlar ya tercih edilmiyor ya da küçük ölçekli bir hale geliyor.